Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Print

Yayınlanan:

Zayıf Liderlerin Özelikleri

Hayat bize hep iyi olanı örnek gösterir. Başarılı olanı, doğru kararları alanları önümüze kahraman olarak sunar. Tabii ki iyi ve başarılı olanı örnek almak doğru olabilir. Ama tarihte hep başarılı olanların değil, yanlış kararlar alıp başarısız olanların da olduğunu unutmamak gerekir. Önemli olan başarısız liderlerin yaptıkları hataları iyi görüp, ders çıkartabilmektir.

Başarısız liderlerin benzer karakteristik özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Kesin harekete geçmek için tereddüt ederler

Başarısız liderleri en belirgin özelliklerinin başında, kararsız olmaları ve tereddüt etmeleri gelir. Bu tip liderler önemli konularda kendi başına karar veremezler. Gerek geleceği ilgilendiren konularda, gerekse kurum içinde yaşanan önemli konularda netlik oluşturamazlar. Bu tutum kuruma büyük zarar verirken, ekip içerisinde de büyük güven problemleri yaşanmasına sebep olur.

Her şeyden şikayet ederler

Şikayet etmek, bir liderde kesinlikle olmaması gerek özelliklerin başında gelir. Lider, sorunlara çözüm üreten, kaynak oluşturan, pratik düşünen kişidir. Yetersizlikler hakkında sürekli yakınan liderler, organizasyonlarının da bakış açısını etkiler ve negatif bir kültür oluşmasına sebep olurlar.

Sorumluluk almaktan kaçarlar

Sorumluluk almaktan kaçan ya da sorumluluklarını başkasına yükleyen birinin, herhangi bir kitleye liderlik etmesi söz konusu dahi olamaz. Liderliğin en önemli unsuru sorumluluk almaktır.

Liderliğin ayrıcalıklarını kötüye kullanırlar

En sık rastlanan durumlardan biri de, liderliğin ayrıcalıklarını kötüye kullanarak organizasyonun güvenini ve sevgisini kaybetmektir. Bu kişiler yüksek ego sahibi olup çalışanlarını bununla yönetmeye kalkarlar. Liderliğin getirdiği ayrıcalıkları her fırsatta kendileri için kullanırlar.

Dedikodulara kolay takılırlar

Dedikodu, bir organizasyonun büyük zararlar görmesine neden olan bir faktörlerdendir. Birçok şirket dedikodu yüzünden başarısız olmuş, sektörden silinip gitmiştir. Lider, yapılan dedikodulara kulak asmamalı, her konuyu ve kişiyi kendi özelinde değerlendirmeli ve denetlemelidir.

Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir