Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Print

Yayınlanan:

Twitter ve Linkedin’de Network Oluşturmak İçin 5 Yol

Sosyal medya, ilgi alanlarınız dahilinde paylaşım yapmak ve odanızın sınırları ötesindeki diğer insanlarla etkileşim kurmanın en popüler ve en etkili yolu. Ama bu kadar çeşitli bir kitlenin içerisinde, etkileşime geçecek ve size artı değer katacak kişileri nasıl bulacaksınız?

Okuduğun İçeriklerin Yazarlarlarını Bul

Uzmanlık alanınızda, sosyal medya platformlarında sözü geçenler kimler? Bu kişileri belirlemek, iyi bir diyalog için oldukça yararlıdır. İşe başlanacak en iyi yerlerden biri bloglar ya da internet sayfalarıdır. Çevrimiçi yayınlara katkı sağlayan, genellikle sosyal medyada sözü geçen yazarlara göz atın. Onları Facebook ve Twitter üzerinden takip edin ve ne düşündüğünüzü bilmeleri için onlara zaman ayırın. Yazdıkları makalelere ve paylaşımlara yorum bırakın. Ayrıca bir adım daha ileri giderek bazı geri bildirim tweetleri atın.

Kendi Yazarın Ol

Kendi blog ya da sektörle ilgili yayınlarınız konusunda konuşmaya katılabilmek için yazmaktan daha iyi bir yol yoktur. Sadece sosyal ağlarınızda kolayca paylaşabileceğiniz ve tartışılabilecek şeyler yapmakla kalmayacak, büyük ihtimalle alanınızdaki konuyla ilgili insanların fikirlerine ve yorumlarına da ulaşacaksınız. Yaptığınız işle ilgili en çok karşılaştığınız soruların neler olduğunu düşünün ve düşüncelerinizi kağıda aktarın. Başladığınız zaman söyleyecek ne kadar çok şeyiniz olduğuna siz de şaşıracaksınız.

Twitter’daki Anahtar Sözcük Aramalarından Yararlan

Twitter büyük bir bilgi kaynağı olduğu kadar internet üzerindeki “gürültülü” yerlerden de biri. Yani,  bir konuşmaya katılmak için tweetleri filtrelemek ve ilgilendiğiniz konulara ilişkin anahtar kelimeleri aramak sektörünüzle ilgili kişileri bulmak  için harika bir yol olabilir. Farklı kelime kombinasyonları deneyin ve ilginç bir şey bulduğunuzda konuşmaya katılın.  İnsanların tweetlerine cevap verin, geri bildirimlerinizi ve yorumlarınızı yapın.

 Sektörlerle İlgili Linkedin Gruplarına Katılın

Linkedin grupları, üyelerin sıklıkla makaleler paylaştığı, birbirlerine sorular sorabildikleri ve birbirleriyle sohbet edebildikleri geniş çaplı bir sosyal medya kanalıdır. Linkedin’de hızlı bir grup araması yaparak ilgi alanınıza uygun grupların uzun bir listesine ulaşabilirsiniz.

Profilinize Bakan İnsanlarla Tanışın

Linkedin hesabınız yükseltilmiş olmasa dahi, eğer sizin ayarlarınız başkalarının profiline baktığınızda onların bunu görmesine izin veriyorsa siz de profilinize kimlerin baktığını görebilirsiniz. Bu özelliği haftada bir taratın ve profilinize kimler bakmış bir göz atın. Uygun olduğunda bu insanlarla iletişime  geçin ve neden bu insanların sizin profilinizde zaman geçirmiş olabileceği hakkında fikir yürütün. Sohbete başlamak için el uzatmak sadece ilgilendiğinizi değil aynı zamanda yeni profesyonel ilişkilere açık olduğunuzun da göstergesidir.

Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir