Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Print

Yayınlanan:

Mobil Cihazlarda Kullanıcı Davranışları

Dünyada ve ülkemizde mobil cihazların kullanımı hızla artıyor. Eğer mobil platformda bir uygulama oluşturmayı düşünüyorsanız kullanıcıların davranışlarını iyi analiz edip buna uygun çalışmalar geliştirmelisiniz. Türkiye’de yaklaşık 70 milyon kişi mobil bağlantı kullanarak internete giriş yapmakta. Mobil uygulamalarda kullanıcı deneyimi, bilgisayar ve tabletlere göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Mobil dünyada başarılı olabilmek için, davranış biçimlerini iyi tespit etmeniz gerekir.

Kullanıcılar, hatalı bir uygulamayı ikinci kez tercih etmeyecektir. Yaşamış olduğu olumsuz deneyim, bir sonraki tercihini de büyük ölçüde etkileyecektir. Bu nedenle insanların beğenisine sunduğunuz projenizin en başından hatasız çalışmasına özen gösterin. Mobil cihazlarda uygulamalardan vazgeçme davranışı diğer platformlara oranla daha yüksektir. Kullanıcıdan feedback istemeniz hem uygulamanızın geliştirilebilmesine katkı sağlayacaktır hem de kullanıcıya fikrinin önemsendiği duygusu hissettirilerek bağlılık geliştirmenize yardım edecektir.

Dikkat edilmesi gereken önemli başka bir nokta ise, uygulamanızdaki reklamların boyutları, çıkış sıklığı gibi konulardır. Birçok mobil kullanıcısı sürekli reklamlar tarafından rahatsız edildiği bir uygulamayı kullanmak istemeyecektir. Reklamlar projenizin geliştirilebilmesi için önemli maddi kaynaklardır, ama eğer kullanıcı olmazsa reklam da olmaz. Uygulamanın geliştirilmesi aşamasında kendinizi kullanıcının yerine koyarak empati yapmayı kesinlikle unutmayın. Sizi rahatsız edecek bir şeyi uygulamanızda barındırmayın.

Eğer bu ve bunun gibi davranışları iyi analiz ederseniz ve uygulamanızı buna uygun kurgularsanız mobil cihazlarda başarılı olma şansınız yüksek olacaktır.

Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir