Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Print

Yayınlanan:

Liderler Ne Zaman Pembe Gözlükleri Takmalıdır?

Çoğumuzun gözünde pembe gözlükler vardır.Bu,insanlarda doğuştan gelen düşünce sistemidir.Kendimize,işimize ve çevremize bakarız ve bilinçaltımız bize en pozitif duyguları sunar.

Bu sebepten başımıza gelecekleri göremeyiz.Liderlikte başarılı olabilmek için bazen olumsuz bakmayı,gelebilecek tehditleri görmeyi öğrenmemiz gerekir.İnsanların çoğu gerçekleri görmek yerine sadece görmek istediklerini görüyor.Kendine aşırı güven ,kaybetmeye sebep olabiliyor.Liderler için en tehlikeli noktalardan biri budur.İşin başından pembe gözlükleri takıp gezmeleri ,oluşabilecek riskleri gerçekçi görebilmelerini önler.Bu sebepten bir işe başlarken hazırladığımız iş planlarında risk analizi gerçekçi bir gözle yapılmalıdır.İşi geliştirme aşamasında ise oluşan durumlara göre risk analizleri sürekli güncellenmelidir. Swot analizi dediğimiz çalışmanın detaylı olarak hazırlanması ve şartlara göre güncellenmesi çok önemlidir.

Ayrıca liderler ,ekip içerisindeki aykırı seslere kulak vermeli,olumsuz eleştirileri açık fikirlilikle değerlendirmelidir.Önemli olan işinizin başarıya ulaşması olduğu için liderlik egoları bir tarafa bırakılmalıdır.Hatta liderler, çalışmalarla ilgili profesyonelliğine güvendiği kişilerden acımasız eleştiriler yapmalarını istemelidir.

Tüm araştırmaları yaptıktan,tehditlere karşı önlemler aldıktan sonra pembe gözlükleri takmamızda bir sakınca yoktur.Olumsuzlukları öngörmek ve tedbir almak pozitif olmamak değildir.Aksine bunu yapmak bize pozitif bir bakış açısı kazandırır.Kendimize,işimize ve ekibimize güvenimizi artıracağı için büyük fayda sağlar.

Girişiminizle ilgili konuştuklarınız sağlam temellere dayanıyorsa gerek kurum içinde gerekse kurum dışında itibarınız artar.Bu da size eşsiz bir pozitif etki getirir.

Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir