Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Print

Yayınlanan:

Google Analitikte Veri Aldığımız Kapsamlar

Google’ın bir ürünü olan, internet sitesi veri analizinde oldukça faydalı bir kaynak görevi gören Google Analytics, sitenizin ne konumda olduğu, ne tür ziyaretçiler tarafından ziyaret edildiği gibi birçok konuda size yol gösterebilecek veriler sunar. Bu verilerle sitenizin eksiklerini ve iyi yönlerini görebilir ve daha iyi bir hizmet sunabilirsiniz.

Bu verilerin etrafında toplandığı 3 ana kol vardır. Bunlar:

Kullanıcı;

Kullanıcıları demografik olarak size sunar. Yani; gelen ziyaretçinin yaşı, cinsiyeti, hangi şehirden ziyaret ettiği  ve hatta hangi Web Browser üzerinden ziyaret ettiği gibi detaylar vererek ziyaretçi profiliniz hakkında sağlam bir fikir edinmenizi sağlar. Örneğin; eğer siteniz en çok 18-25 yaş arası tarafından ziyaret ediliyorsa, site düzeninizi yada bloglarınızı ona göre dizayn edebilirsiniz.

Ziyaret;

Kullanıcıların ziyaretlerinde ne kadar zaman geçirdiğini, ilk kez mi yoksa daha önce de gelen bir ziyaretçi mi olduğunu gösterir. Bu özellik sayesinde ziyaretçilerinizin sitenize olan bağlılığını ve trafiğini gözlemleyebilirsiniz.

Sayfa;

Google Analytics kullanıcıları için hayati önem taşıyan alan ise sayfa analizi. Sayfa analizi özelliği ile, sitenizi ziyaret eden birinin hangi sayfada ne kadar zaman geçirdiğini, sayfanın neresini daha çok tıkladığını, hatta hangi sayfadan hangi sayfaya gittiğini ve en önemlisi hangi sayfadan sonra siteden çıktığını görebilirsiniz. Böyle ziyaretçilerinizin sitenizde neden memnun olduğunu ve neyi beğenmediğini öğrenebilirsiniz. Eğer bu verileri iyi analiz edebilir ve uygulayabilirseniz, ne kadar faydalı olduğunu göreksiniz.

Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir